16 Nisan Referandum Değerlendirmesi

16 NİSAN REFERANDUM DEĞERLENDİRMESİ

Referandum sonuçları 26 Nisan’da onaylanarak Resmi Gazetede yayınlanmış ve yürürlüğe girmiştir. Değişen Anayasa maddeleri ile birlikte Ülkemizde yeni bir dönem başlamıştır. Yasal olarak bu durumun kabul edilmesi gerekmektedir.
Yeni sistemi beğenmeyenler veya kabul etmeyenler, siyasi mücadelelerini bu yeni sistemin şartlarına göre yapmak zorundadırlar. Değişimi anlamadan, gönülden destek vermedikleri halde EVET oyu kullananların da yeniden değerlendirme yapmaları doğru olacaktır.
Yeni sistemi beğenen ve destek verenler kadar destek vermeyenlere de hayırlı olmasını diliyorum.
YSK tarafından açıklanan ve onaylanan referandum sonuçları sandıklara atılan oy pusulalarının gerçek sonucu olmayıp, mevcut yönetim tarafından istenilen sonuçlardır. Diğer bir ifadeyle açıklanan kesin sonuçlar daha önce planlanan sonuçlardır.
Öncesi, oy verme günü ve sonrasında bazı önemli tespitleri yazılı hale getirmek ilerisi için faydalı olacaktır. Bu tespitleri bizzat muhatap olanlardan dinleyerek ya da medya organlarını tarayarak yapmış bulunuyorum.
1.AKP Hükümetleri kendilerini iktidarda sürekli tutabilecek bir zemin oluşturdular. Cami, kuran kursu, yurtlar ile vakıf ve türbe gibi kutsal yerlerin kontrolünü kendi yandaşlarına verdiler. Parti militanlarını nüfuzlu ve gelir getiren mevkilere atayarak bütün dini çevreleri kontrol altına almış oldular. Böylece her mahalle, köy ve kasabalardaki mevcudiyetlerini güçlü ve kalıcı hale getirdiler.
2.Devletin bütün imkânları ustaca ve cömertçe kullanılmıştır.
-Cumhurbaşkanlığı makamı
-Başbakan ve bakanlar
-Devletin müsteşar ve genel müdürleri, bölge ve il müdürleri
-Vali, kaymakam, emniyet müdürü ve jandarma komutanları
-Devlet Bankaları
-Anadolu ajansı, TRT ve ilgili diğer devlet kuruluşları
-Partili Büyükşehir Belediye Başkanları ve bağlı kuruluşlar
-Partili Bütün Belediyeler
-Yandaş Muhtarlar
-Odalar, Borsalar, Birlikler
-Bazı sendikalar,
Sahada yoğun şekilde EVET çıkması için çalıştılar.
-Bol keseden vaatler de yapılmıştır. Örneklerden biri Trabzon – Hayrat ilçesi gösterilebilir. İç İşleri Bakanı, Eski Bakan Erdoğan Bayraktar ve milletvekilleri Hayrat’a defalarca giderek vaatlerde bulundular. İş talepleri toplanmış ve İçişleri Bakanlığı özel kalemince talepte bulunanlar aranarak müracaatların işleme konulacağı söylenmiştir. Ayrıca Cumhurbaşkanlığı, Hayrat Bele-diye Başkanı’na rekor “EVET” çıkarsa Hayrat’a 4 yıllık fakülte açılacağını vadetmiştir.
3.Dış düşman yaratılarak milli heyecan oluşturulmuştur. Avrupa ülkelerinde yaşayan soydaşlarımızın iş durumu ve huzuru hiçe sayılarak başta Almanya ve Hollanda olmak üzere ülke liderlerine yüksek perdeden hakaretler edilmiştir.
4.Yakın çevremizde Türk Milletinin geleceği ile ilgili haklarımız korunamamıştır. Ege’deki adalarımıza Yunanlı yetkililer defalarca ve pervasızca çıkarak meydan okumalarına ses çıkarılmamıştır. Kerkük’ü önce Kuzey Irak’taki Özerk Kürdistana bağlayıp, sonra Kürdistanın bağımsızlığını kabul edecek gibi davranılmaktadır. Bunu bir miktar oy karşılığı yapmaktadırlar.
5.Camiler çok çirkin şekilde siyasete alet edilmiştir. Camilerin çoğunluğunda vaaz ve hutbelerde açıkça “HAYIR” oyu verecek olanlara “gâvur”, “kâfir” anlamına gelen ifadeler çekinmeden insafsızca kullanılmıştır.

BAZI SONUÇLAR
1.Orta Anadolu ve Karadeniz’in tüm ilçe ve köylerinde geçersiz oy oranı, ülke ortalamasının çok altındadır.
2.Hiç geçersiz oy çıkmayan sandıkların 727’sinde % 100 EVET ve 63.000 oy, 140’ında % 100 HAYIR ve 5.183 oy çıkmıştır.
3.Katılımın % 100 olduğu % 100 geçerli oy ve % 100 EVET çıkan 263 sandıktan 60.703 oy çıkmıştır. Bu durumdaki 46 sandıktan ise 613 HAYIR oyu çıkmıştır.( Tunceli’de bazı köyler)
4.AA sonuçları diledikleri yönde değiştirmekle görevlendirilmişti. TV’lere bilgi aktarma görevi YSK’da iken bu görev AA bırakılmış ve diğer ajanslar devre dışı kalmıştır.
5.YSK talimatla hareket etmiş, kanunlara uymamıştır. Hareket tarzı EVET çıktığının açıklanması üzerine kurulmuştur.
6.“ Oy ve Ötesi” grubunun Hükümetçe organize edildiği ve para desteği verildiğini düşünmekteyim. Bazı dürüst vatandaşların gayet iyi niyetle bu gruba dahil olmaları sonucu etkilememiştir. Bu grup adına açıklama çok dikkat çekici olmuştur. 100.000 gibi sonucu etkilemeyecek şaibeli oy kullanılmış olabileceği söylenmesi açıkça EVET’e destek anlamı taşıyor.
7.Büyük iş adamları tehdit edildi. Vergi, sigorta v.s. birçok konuda korkutularak en azından sessiz kalmaları sağlandı.
8.Miktarını tespit etmek mümkün olmasa da Suriyelilere Evet oyu kullandırıldı.
9.Oy hırsızlığı yapılmıştır.
-Mühürsüz oy ve zarfların 2,5 milyon civarında olduğu iddia edildi ve yalanlanmadı.
-Mühürsüz oy pusulasını belli merkezlerden alarak sandığa giden, oradaki mühürlü olanı getirene para verildiği söylendi. Böylece EVET oyu garantilendi.
-Sandığa kesin olarak gelemeyeceği tespiti yapılanların yerine başkaları tarafından EVET oyu kullanıldı. Aynı sandık bölgesinde seçmen listelerinde aynı kişinin attığı çok sayıda imzalar bilinmektedir.
-Kırsal kesimde ve bazı şehir varoşlarında blok oy kullanılmıştır.
10. Doğu ve Güneydoğu’daki bazı sandıklarda müşahitler sudan sebep-
lerle derdest edilerek sandıklarından uzaklaştırılmıştır.
11.Birçok yerde açık sayıma engel olundu.
12.Kaymakam, Belediye Başkanı ve muhtarlar bazı bölgelerde EVET
çıkması yönünde baskı uyguladılar.
13.Bazı sandık sonuç tutanaklarında EVET ile HAYIR yer değiştirilerek
yazıldı.(248 HAYIR 72 EVET, 248 EVET 72 HAYIR oldu)
14.Bazı bölgelerde seçmene açık oy kullanılması yönünde baskı yapıla-
rak EVET verilmiştir.
15.Bazı sandıklarda seçmen sayısından çok oy çıkmıştır.

SONUÇLARIN DEĞERLENDİRİLMESİ

1.30 Büyükşehir Belediyesinin bulunduğu illerden 17’sinde HAYIR oyu önde çıkmıştır.
2.Aralarında 13 Büyükşehirin de bulunduğu 33 ilde EVET oyları 1 Kasım 2015 Milletvekili genel seçimlerindeki AKP oylarının bile altında kaldı.
3.Türkiye genelinde 1 Kasım 2015’te AKP+MHP+BBP+Hüdapar %61,9 iken referandumda % 51,4 EVET çıkmıştır. Bu oran % 10,5 daha düşüktür. O halde;
-MHP tabanı çok büyük oranda HAYIR oyu kullanmıştır.
-AKP tabanından da bir miktar HAYIR oyu kullanan olmuştur.
-AKP+MHP+BBP toplamından daha yüksek EVET çıkan 14 il var. Bunların tamamı doğu ve güneydoğu illeridir. Bu artış Hüdapar ve Barzani oylarıdır. Bu illerde 1 Kasım 2015 seçimlerinde AKP oylarından 501.000 daha fazla EVET oyu çıkmıştır.
4.İstanbul ve Ankara’da 23 yıl sonra AKP üstünlüğü kaybetmiştir.
5.850.000 oy geçersiz sayılmıştır. Kahverenginin olumsuzluk ifade ettiğini söyleyen bazı seçmenler yanlışlıkla beyaza “TERCİH” bastıklarını, fark edince de hiç olmazsa iptal olsun diyerek diğer tarafa da basarak geçersiz olmasını sağladıklarını söylediler.
6.Kürt vatandaşlarımızın oyları 3 bölümde değerlendirilebilir. Akdeniz, Ege, Trakya ve Büyükşehirlerde yaşayanların bir kısmı mevcut düzenlerinin bozulmaması için EVET oyu kullanmıştır. Bu durum kısmen Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgeleri için de geçerlidir. Doğu ve Güneydoğu’da Hüdapar vasıtasıyla Kürtçü-İslamcılar da EVET oyu kullandı. Kerkük karşılığında Barzani de EVET için çalışmıştır. Yeni anayasanın 10. maddesi son fıkrasına göre özerklik hevesine kapılan PKK lılar da EVET oyu kullanmıştır. Ülkemizin bölünmesinden yana olmayan HDP’nin bir bölümü ise HAYIR oyu kullanmıştır.
7.94 yıl sonra, o dönemden daha da geriye gidilerek tek adama aşırı yetkiler veren, Selçuklu, Osmanlı ve T.C.’de kilit görev üstlenen Başbakanlık makamını kaldıran bir rejim değişikliği gerçekleşmiştir.
8.Türk Milliyetçileri ülkenin ve milletin geleceği söz konusu olduğu için büyük bir gayretle HAYIR için çalışmış ve dik durmayı başarmıştır.
9.Cumhurbaşkanı referandum gecesi Sarıyer’de halka hitap ederken çok açık bir şekilde vurgulayarak “Tek Devlet, Tek Millet, Tek Vatan, Tek Bayrak” demiş “Tek Dil”i yok saymıştır. Bu Türk Milletinin geleceği ile ilgili en önemli işaret kabul edilmelidir.