Özgeçmiş

HAYRETTİN NUHOĞLU

25.07.1953’te Trabzon’un Hayrat ilçesinde doğdu. Hayrat Merkez İlkokulu, Of Şehit Ahmet Türkkan Ortaokulu’ndan sonra İstanbul Haydarpaşa Lisesi’ni 1970 yılında bitirdi. İDMM Akademisi’nden İnşaat Mühendisi olarak mezun oldu. 1980–81 yıllarında İstanbul Üniversitesi İşletme Fakültesi İşletme İktisadı Enstitüsü’nü tamamladı. 1986 yılında Kaşgarlı Dil Merkezi’nde İngilizce öğrendi.

  1976 yılında Kadıköy’de kurduğu “Nuhoğlu Mühendislik Mimarlık” bürosunda üç arkadaşıyla birlikte çalıştı. 1985 yılında menba suyu sektörüne girerek SUTAŞ A.Ş.’yi, 1987 yılında da inşaat sektöründe KURMAY YAPI Endüstri ve İşletmecilik A.Ş.’yi kurdu. 1991 yılında YETUR A.Ş.’yi kurarak turizm ve yemek sektörüne de girdi. Bu şirket DARÜZZİYAFE adıyla İstanbul – Süleymaniye’de faaliyetini sürdürmektedir. Halen bu şirketlerin yönetim kurulu başkanlığını yapmaktadır.

  1981 sonunda Isparta’da kısa dönem askerlik yaptı.

  1990 yılında Konya-Taşkent ilçesi Özdemir ailesinden Edebiyat Öğretmeni Zeliha hanımla evlendi. Süheyla Selen, Gökçe Gül ve Osman Oğuz adında üç çocuk babasıdır.

  1972 yılında Okul Ülkü Ocağı Başkanı, 1975’te Kadıköy Ülkü Ocakları Başkanı, 1976 yılında Ülkü-Tek yönetim kurulu üyesi, 1977’de MHP İstanbul İl Sekreteri oldu. MHP Kadıköy İlçesi üyesidir. 2006 yılında MHP İstanbul İl Başkanlığı adına “İstanbul’da Ulaşım ve Trafik” ile “İstanbul ve Deprem” çalışmalarını yürüten teknik heyetin başkanlığını yaptı. 22 Temmuz 2007 ve 12 Haziran 2011 milletvekili genel seçimlerinde MHP İstanbul 1. Bölge milletvekili adayı oldu. 2011 seçiminde kazandığı halde YSK’nın yurtdışı oylarını dağıtırken kanunu uygulamamakta ısrarı sonucu milletvekili olamamıştır. 8 Kasım 2009 günü yapılan MHP 9. Olağan Büyük Kurultayı'nda, Merkez Yönetim Kurulu Üyeliği'ne seçildi. 4 Kasım 2012 günü yapılan 10. Kurultay'da yeniden Merkez Yönetim Kurulu Üyeliği'ne seçildi.

  Mesleki, sosyal, kültürel, eğitim, spor ve yöresel birçok dernek ve vakıfta kuruculuk, yönetim kurulu üyeliği ve başkanlık görevlerinde bulunmuştur. Halen bazı sivil toplum kuruluşunda yönetim kurulu üyesi, mütevelli kurulu üyesi, ilim istişare kurulu üyesi veya başkan olarak görev yapmaktadır. Nuhoğlu ve Aile Yakınları Vakfı, Türk Mutfak Kültürünü Araştırma, Geliştirme ve Yaşatma Vakfı Yönetim Kurulu Başkanlığı ile Türk Düşünce Hareketi koordinatörlüğü ve Haydarpaşa Lisesi Eğitim Vakfı Onursal Başkanlığı önem verdiği görevlerdir.