Son Seçimler ve 2016

SON SEÇİMLER ve 2016

Türkiye son iki yıl içinde önemli 4 büyük seçim geçirmiştir. Sevinenler, sevinmeyenler, hatta üzülenler olmuştur. Zafer kazandığını zannedenler olduğu gibi her şeyin sonu olduğunu düşünenler de vardır. Millete kızanları, ülkeyi terk etmeyi düşünenleri bile gördük. Hatalı olduğunu, yanlış veya eksik yaptığını söyleyeni görmek ise pek mümkün değil.

Çok ciddi sosyolojik bir araştırma yapılmalıdır. Eğer gerçekten “ Bu ülkede Türk kimliğimizle ve bütün kültürel değerlerimizle ilelebet hür ve mutlu yaşamak istiyorsak” nelerin, nasıl yapılması gerektiği ortaya konulmalıdır.

Elbette evvelkiler de önemlidir, ama 30 Mart 2014 Mahalli İdareler Seçimi, 10 Ağustos 2014 Cumhurbaşkanlığı Seçimi ile 7 Haziran 2015 25. Dönem Milletvekilliği Genel Seçimleri ve 1 Kasım 2015 26. Dönem Milletvekilliği Genel Seçimleri bütünlük içinde değerlendirilmelidir.

Bu seçimlere sadece siyasal olarak değil, başta güvenlik olmak üzere teknik, ekonomik ve sosyo kültürel açıdan da objektif ve bilimsel olarak bakabilmek ve incelemek faydalı sonuçlar verecektir. 

Diğer taraftan aşağıdaki sorulara cevap aramanın önemli olduğunu da belirtmeliyim.

Bu vesileyle 2016 yılının kötü gidişatın sona erdiği, felaketlerin azaldığı, iyiliklerin, huzur ve güvenin arttığı bereketli bir yıl olmasını diliyorum.  

                                                                                                                                 Hayrettin NUHOĞLU